Lokaal bestuur Nijlen betaalt verdelging van Aziatische hoornaar terug aan inwoners

De Aziatische hoornaar rukt op in ons land en vormt een bedreiging voor honingbijen, hommelsoorten en andere bestuivende insecten. Het dier kan ook onverwachts agressief en gevaarlijk zijn voor de mens. Nesten opsporen en bestrijden is zeer belangrijk. Lokaal bestuur Nijlen roept inwoners op om nesten te melden en te laten verdelgen. De kosten die inwoners hiervoor maken, worden door de gemeente terugbetaald. Inwoners vinden alle info hierover op https://www.nijlen.be/wespen
De Aziatische hoornaar (Vespa velutina) is niet echt gevaarlijk, maar als je in de buurt van een nest komt en je triggert de hoornaars (bv met een grasmachine), dan kunnen ze agressief worden en met veel tegelijk aanvallen. Dat kan gevaarlijk zijn. Ze eten per dag ook zo’n 70 bijen! Bestrijding is absoluut noodzakelijk, maar de Vlaamse overheid komt sinds dit jaar niet meer tussen in de kosten voor de bestrijding. Lokaal bestuur Nijlen wil daarom de inwoners financieel helpen die een nest laten verdelgen.
Waar en wanneer maakt de hoornaar nesten?
De Aziatische hoornaar maakt twee nesten. In april wordt de koningin wakker uit haar winterslaap en bouwt ze haar eerste nest. Dit voorjaarsnest zit vaak op een beschutte plek, zoals in een spouwmuur, schuur, carport, veranda of nestkastjes. Dit nest bevindt zich doorgaans op een maximale hoogte van 3 meter. In de zomer wordt het voorjaarsnest te klein en zoeken de hoornaars een plek voor het zomernest. Ze maken hun nieuwe nest hoog in de bomen, waardoor het vaak moeilijk te zien is vanaf de grond. Het zomernest hangt hoog in bomen vlak onder de top, is meestal rond, soms peervormig met een ronde onderkant en is in de herfst zo groot als een skippybal. Elk niet uitgeroeid nest brengt ongeveer 500 nieuwe koninginnen voort waarvan 10% de winter overleeft en het volgende jaar nieuwe nesten aanmaakt! Voor de bestrijding van de Aziatische hoornaar in Nijlen volgt lokaal bestuur Nijlen deze aanpak:
Melding op openbaar domein
De gemeente meldt de waarneming bij Vespa-Watch (https://vespawatch.be/ ) of neemt eerst contact op met de brandweer bij acuut gevaar. Als Vespa-Watch bevestigt dat het om een Aziatische hoornaar gaat, schakelt de gemeente een erkende verdelger in voor de bestrijding.
Melding op privé-eigendom
De eigenaar van het privé-eigendom meldt de waarneming bij Vespa-Watch of neemt eerst contact op met de brandweer bij acuut gevaar. Als Vespa-Watch bevestigt dat het om een Aziatische hoornaar gaat, schakelt de eigenaar een erkende verdelger in voor de bestrijding. De gemeente vergoedt 100% van de kosten voor de verdelging in het belang van de openbare veiligheid. De eigenaar dient de factuur samen met de bevestiging van Vespa-Watch of de brandweer in via een digitaal formulier: https://www.nijlen.be/aanvraagformulier-verdelging-aziatische-hoornaar
Als Vespa-Watch meldt dat het om een andere wespensoort gaat, zal de eigenaar alleen overgaan tot verdelging als er mogelijk gevaar is voor de mens. De gemeente vergoedt de kosten niet.
Meer info op https://www.nijlen.be/wespen en www.vespawatch.be
Hoe herken je een Aziatische hoornaar: https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2023/05/19/hoe-herken-je-een-aziatische-hoornaar-en-wat-moet-je-doen-als-je/